MUSEE D’ORSAY – nie tylko obrazy

Musee D’ORSAY – nie tylko obrazy

Jedno z najbardziej znanych na świecie, najlepszych, najpiękniejszych muzeów – Musee d’Orsay.  Informacji i wpisów o tym muzeum znajdziecie w sieci tysiące. Dlaczego więc i ja pokusiłam się  żeby Wam o nim napisać? Zobaczcie sami.

BUDYNEK

Gdziekolwiek jestem zwracam szczególną uwagę na miejsce, na budynki, architekturę, z zewnątrz i oczywiście wewnątrz, na aranżacje i zdobienia itp.  W Musee d’Orsay  w tych wszystkich zagadnieniach, można po prostu się zanurzyć.

Muzeum znajduje się w budynku dawnego dworca. Rozwój transportu spowodował, że budynek dworca przestał mieścić paryskie pociągi i postanowiono go zburzyć. Na szczęście paryżanie zapobiegli skutecznie przed tym aktem i dworzec pozostał. W 1986 roku nastąpiło uroczyste otwarcie muzeum jakie znamy.

Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, widać pozostałości po charakterze dworca. Projekt przebudowy uwydatnił dużą salę  środkową, wykorzystując ją jako główną arterię. Dookoła niej zbudowano poszczególne tarasy. Wykorzystano markizę szklaną jako wejście do muzeum, pozostawiono zegary i zadbano o elewację. Muzeum w środku jest po prostu piękne. Liczne sale wystawowe, tarasy, główna sala, zegary, restauracja, sale bankietowe – wszystko dopięte, dopasowane, piękne.

RESTAURACJE, SALE, ZEGARY, TARAS

W Musee d’Orsay  znajdziecie przepiękny zegar w Sali głównej i drugi w zupełnie innym stylu ale równie ciekawy na najwyższej kondygnacji. Obok tego drugiego, czarnego można usiąść, można spojrzeć przez niego na Sekwanę. Zegar jest ogromy, więc można się poczuć jak w świecie bajki, wewnątrz ogromnego zegara.

Po drodze do niego zerknijcie koniecznie, usiądźcie w pięknych salach muzeum, czy wypijcie kawę w dwóch niesamowicie malowniczych restauracjach.

 

Muzeum daje możliwość wejścia na górny taras, z którego rozciąga się z niego widok na Sekwanę. Nie wszyscy tam docierają, zapatrzeni w zgromadzone dzieła. A widok piękny i odpocząć na ławeczce można.

 

WYSTAWY

Musee d’Orsay to miejsce, które szczyci się tak dużymi zbiorami, ze właściwie nie da się nimi zachwycać w ciągu jednego wejścia. Żeby zatrzymać się przed większością, popatrzeć, pokontemplować, pomyśleć potrzebne byłoby wiele godzin. Dlatego o samych wystawach poczytajcie najlepiej na stronie Muzeum  Ja pokażę Wam tylko maleńki przedsmak tego co można tam zobaczyć.

 

Jeśli chcemy zobaczyć więcej obrazów, więcej rzeźb, dzieł sztuki, sal wystawowych, usiąść w restauracji, na tarasie, poczuć klimat tego miejsca, zanurzyć się w sztuce, to na pewno trzeba poświęcić trochę czasu i nie wiem, czy starczy Wam jeden dzień.

 

Magdalena Gackowska

  • zdjęcia: M.Gackowska, www.musee-orsay.fr, Paris-France hisour.com, www.eucomosim.com